Ukupno: 1204889

ZAJEDNICA AKTIVNIH GRAĐANA-GRAĐANSKI ODGOJ

Zajednica aktivnih građana-građanski odgoj izvannastavna je aktivnost u našoj školi od školske godine 2022/2023. Aktivnost je organizirana za učenike od petog do osmog razreda u radioničkom obliku i uključuje terensku nastavu organiziranu s obzirom na obradu teme.  Voditelji izvannastavne aktivnosti su Diana Konsuo, uč.engleskog jezika i Igor Salopek, pedagog.

Cilj izvannastavne aktivnosti je:

• ojačati interes učenika za zbivanja u zajednici
  • razviti pozitivan stav o odgovornosti svakog člana za dobrobit zajednice
  • osvijestiti važnost temeljnih demokratskih vrijednosti
  • razvijanje kritičkog razumijevanja društvenih, ekonomskih i političkih procesa te oblika uključenosti u zajednicu
  • razvijanje stavova i vještina potrebnima za brižan odnos s drugima.

Aktivnosti su planirane i osmišljene nakon istraživanja aktualne problematike, od strane učenika i koncipirane unutar modula Pravo na zdrav okoliš i Aktivan građanin u zajednici. Sve planirane obrade proizlaze iz prepoznatog problema i povezuju se sa temama planiranima na početku školske godine.

_____________________________________________________________

siječanj 2024.

Učenici pripremaju teorijsku podlogu za teme koje će predstaviti učenicima na referendumu. Teme koje propituju vezane su za poboljšanje klime u školi i dobrobiti mentalnog zdravlja učenika.

Rad na dokumentaciji i priprema argumenata, izrada ppt prije organizacije referenduma u školi.

prosinac 2023.

Učenici su posljednji tjedan prije zimskih praznika preuzeli svoje radove s radionice u CMS Ribnjak, koji su glazirani i pečeni te su time postali uporabni predmeti.
Na prigodnom druženju iznijeli su ideje o daljnjim aktivnostima.

Dana 6.prosinca 2023. posjetili smo Cenatar mladih Ribljak u slopu održavanja Alternativne nastave; Interkulturalni nastavni sat u zagrebačkim osnovnim i srednjim školama, uz potporu Grada Zagreba.

Radionicu izrade predmeta od gline vodila je Madina Rezaei, afganistanska umjetnica. Radionicu smo povezali s temom mentalnog zdravlja i važnosti kreativnog rada i art terapije u očuvanju mentalnog zdravlja, ali i sa temom ljudskih prava, što nam je bila centralna tema prošle školske godine, u navedenom slučaju s naglaskom na prava migranata.

_____________________________________________________

Pano sa savjetima oko očuvanja mentalnoga zdravlja proširili smo u Kutić za mentalno zdravlje. Cilj nam je da učenici škole imaju prostor za provođenje odmora između satova, ali i ukoliko imaju slobodan sat, kako bi se bolje osjećali u školi i imali mjesto za relaksaciju.

Kutić za mentalno zdravlje na 2.katu škole

studeni 2023.

Učenici su u sklopu pripreme za obilježavanje Tjedna mentalnog zdravlja izradili savjete kako očuvati mentalno zdravlje i na što treba pripaziti.

24.studenoga sudjelovali su na radionici za Vijeće učenika i učenika uključenih u INA-u, psihologa Daniela Miloševića iz HZJZ na temu mentalnog zdravlja. Dobivene savjete prenjeli su u razrede zajedno sa predstavnicima razreda i pomogli u radionici izrade anti-stres loptica koristeći balone i prirodne materijale za punjenje. Svi učenici naše škole imali su priliku i izradili su vlastitu anti-stres lopticu.

Izrada savjeta za učenike

Sudjelovanje u aktivnostina Tjedna mentalnog zdravlja; pano sa savjetima, radionica na Vijeću učenika i izrada antistres loptica

_________________________________

Listopad 2023.

Dana 13.10.2023. Učenici su sudjelovali u volonterskoj akciji ''72 sata bez kompromisa'' i uređenju dvorišta škole.

____________________________________________________________________

Dana 11.listopada 2023. kante u kutićima za recikliranje zamijenili smo ormarićima.

_________________________________

Učenici 6.a razreda su na satu razrednika 4.listopada 2023. složili Ikea ormariće koji su zamijenili kante u kutićima za recikliranje. Izradili su oznake za bio otpad, plastiku i miješani otpad, koje su nedostajale.

Učenici su pokazali veliku spretnost i brzinu te su elemente složili u roku jednog školskog sata. U bušenju rupa na elementima pomogao nam je i naš domar Ljubo Povrženić.

Rujan 2023.

U rujnu smo olujom ideja istaknuli probleme koji okupiraju učenike i za koje smatraju kako bi mogli pokušati riješiti ili doprinjeti njihovom rješavanju. Problem pritiska na učenike i mentalnog zdravlja kao aktualne teme otvorili su nam teme za istraživanje i planiranje daljnih aktivnosti. Dugoročno smo odlučili uključiti se u obilježavanja Tjedna mentalnog zdravlja u školi i izraditi plakate s pozitivnim porukama poznatih koje ćemo izložiti u školi.

Učenici su zamijetili kako su kutići za recikliranje, kante, u lošem stanju pa smo odlučili zamijeniti ih trajnijom opcijom. Ikea ormariće prenamijenili smo u odlagalište bio otpada, plastike i miješanog otpada na svakom katu škole. Učenici su organizirali razgovor sa Ivanom Ištvanić, spremačicom u školi kako bi saznali postoje li problemi u odvajanju otpada i odvajaju li učenici otpad nakon uvođenja te mogućnosti prošle školske godine. Saznali smo kako učenici odvajaju otpad i podržana je naša ideja za oformljavanjem trajnijeg kutića i zamjene kanti.