Ukupno: 1204913
Astronomija

Sunčev sustav

U petak smo započeli s izradom Sunčevog sustava u umanjenom mjerilu. Nakon izračuna promjera pojedinog planeta, pribavili smo kugle koje će nam predstavljati planete. Za početak ćemo raditi Merkur, Veneru, Zemlju, Mars, Uran i Neptun. Za prva četiri planeta koristili smo kugle od stiropora određenog promjera koje smo bojali akrilnim bojama (potrebno bude nanijeti još jedan sloj). Uran i Neptun ćemo raditi postupkom kaširanja. Kaširanje je tehnika izrade papirom namočenim u ljepilo. Nanosi se sloj po sloj papira na neki kalup (balon, plastične boce, kartonske kutijice, stiropor, nagužvani papir…).

Objavila: Sabina Grgačić

______________________________________________________________________________________________________

Jučer, 07.03. je održano županijsko natjecanje iz astronomije u OŠ Ivana Meštrovića. Škola je domaćin županijskog natjecanja već dugi niz godina. Natjecanju su pristupili učenici grada Zagreba, osnovnih i srednjih škola. Domaćini su nas lijepo ugostili, bilo je poklončića za učenike i mentore. Samo natjecanje počelo je u 13:00 sati. Pisana provjera koju su učenici pisali, sastoji  se od dva dijela, teorijskog i dijela sa zadacima. Ispit se pisao 60 minuta. Nakon toga je županijsko povjerenstvo pregledalo ispite i dobili smo neslužbene rezultate. Mentori su imali uvid u ispite i imali su 30 minuta na mogućnost žalbe. Konačni poredak škola domaćin stavila je na stranice škole.

Naša škola je po prvi puta u povijesti imala učenika na natjecanju iz astronomije. Kandidat koji je prošao prvo školsku razinu natjecanja i dospio na županijsku razinu, je učenik 5. razreda Vito Andreis. Prema službenim rezultatima koji su objavljeni na stranicama škole domaćina, Vito je osvojio 4. mjesto u kategoriji petih razreda. Bravo Vito! smiley

Nakon završenog županijskog natjecanja, slijedeći korak je prijava istraživačkog rada državnom povjerenstvu do 11.03. Nakon toga državno povjerenstvo poziva natjecatelje na najvišu razinu natjecanja, na državno natjecanje. Bili pozvani ili ne, Vito je odradio vrhunski posao na ponos naše škole. Čestitke još jednom!

__________________________________________________________

Dragi gosti,

dobrodošli na stranicu astronomije naše škole. Astronomija se od ove školske godine održava kao izvannastavna aktivnost dva sata tjedno, petkom od 13:25 - 15:00. Učenici koji pohađaju izvannastavu aktivnost su Vito Andreis i Ivan Gracin, učenici 5.a razreda. Izvannastavnu aktivnost provodi učiteljica tehničke kulture Sabina Grgačić.

Na ovoj ćete stranici naći razne zanimljivosti vezane uz sam pojam astronomije i svega onoga što astronomija proučava.

Udobno se smjestite i uživajte u letu svemirskim prostranstvima.

______________________________________________________

Danas 01.03.2024. u našoj smo školi ugostili predavača Damira Hržinu, djelatnika Zvjezdarnice od 1999. godineDiplomirao na Strojarskom fakultetu u Zagrebu (1998.). Član Državnog povjerenstva za susrete i natjecanja iz astronomije. Voditelj Hrvatskog olimpijskog tima na Međunarodnoj astronomskoj olimpijadi i Međunarodnoj olimpijadi iz astronomije i astrofizike.

Predavanje je održano u učionici tehničke kulture za učenike i djelatnike naše škole, te roditelje,  na temu Sunčev sustav. Učenici su aktivno sudjelovali u samom predavanju te su izrazili želju za ponovnim dolaskom, što ćemo svakako i dogovoriti.

________________________________________________________________

Dana 29.01. u našoj je školi po prvi puta od kako postoji održano školsko natjecanje iz astronomije. Samo natjecanje se sastoji od pisanog dijela ispita koji se piše 60 min. Učenik V.A. je pozvan na županijsko natjecanje koje će se održati 07.03. u OŠ Ivana Meštrovića. Čestitke!

________________________________________________________________