2018-01-28 21:48:31

POMOĆNICI U NASTAVI

 

 

 

Pomoćnici u nastavi kao potpora inkluzivnom obrazovanju

Plakate izradili učenici 1. A i 5. A razreda

Inkluzivno obrazovanje
Uključivanje svih učenika u redovni sustav odgoja i obrazovanja u mjestu stanovanja uz uvažavanje različitosti interesa, sposobnosti, porijekla i socioekonomskog statusa, čemu se škole prilagođavaju u cilju izjednačavanja mogućnosti. Inkluzivna škola je mjesto kojem svatko pripada, svatko je prihvaćen i biva podržavan, bez obzira na različitosti i teškoće.

Pomoćnik u nastavi
Osoba koja pruža neposrednu potporu učeniku s teškoćama u razvoju tijekom odgojno-obrazovnog procesa u zadacima koji zahtijevaju komunikacijsku, senzornu i motoričku aktivnost učenika, u kretanju, pri obavljanju dnevnih potreba i zadataka, u svakidašnjim nastavnim, izvannastavnim i izvanučioničkim aktivnostima. Poslovi pomoćnika u nastavi su: pomoć u komunikaciji i socijalnoj uključenosti, pomoć u kretanju, pomoć pri uzimanju hrane i pića, pomoć u obavljanju higijenskih potreba, pomoć u obavljanju školskih aktivnosti i zadataka, suradnja s učiteljima/nastavnicima te vršnjacima učenika u razredu te poslovi specifični za funkcioniranje pojedinih učenika ili skupine učenika.

CILJ PROJEKTA

Pružiti potporu uključivanju učenika s teškoćama u razvoju u njima primjerene programe odgoja i obrazovanja u osnovnoškolskim i srednjoškolskim odgojno-obrazovnim ustanovama u cilju ostvarivanja njihove uspješnije socijalizacije te podizanja razine njihovih obrazovnih postignuća i emocionalnog funkcioniranja.

SAŽETAK PROJEKTA

Projektom „Pomoćnici u nastavi/stručni komunikacijski posrednici kao potpora inkluzivnom obrazovanju, faza III“, Grad Zagreb nastoji unaprijediti i povećati uključivanje učenika s teškoćama u razvoju u proces obrazovanja u mjestu njihovog prebivališta, u njima primjerenim programima školovanja i uz kvalitetnu potporu osposobljenih pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika. 
Na taj način učenicima s teškoćama u razvoju osigurava se pravo na kvalitetno obrazovanje te ih se priprema za samostalno sudjelovanje u društvu i na tržištu rada.

Grad Zagreb, već jedanaest godina, kontinuirano osigurava potrebnu potporu učenicima s teškoćama u razvoju sukladno Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, državnim pedagoškim standardima i kriterijima koje, do donošenja provedbenih propisa od strane nacionalne razine, svake godine donosi Gradska skupština Grada Zagreba u Programu javnih potreba u osnovnom odgoju i obrazovanju te Programu javnih potreba u srednjem odgoju i obrazovanju.

Projektom je ove školske godine obuhvaćen rad 169 pomoćnika za potrebe 222 učenika i 6 stručnih komunikacijskih posrednika za potrebe 6 učenika u 32 osnovne i 4 srednje škole Grada Zagreba.

Financiranje
Projekt se financira iz Europskog socijalnog fonda u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020. uz sufinanciranje iz proračuna Grada Zagreba. Poziv na dostavu projektnih prijedloga objavljen je u sklopu natječaja „Osiguravanje pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika učenicima s teškoćama u razvoju u osnovnoškolskim i srednjoškolskim odgojno-obrazovnim ustanovama, faza III“, a projekt se provodi u okviru Investicijskog prioriteta 10.3., Specifičnog cilja 10.3.1. Omogućavanje boljeg pristupa obrazovanju učenicima u nepovoljnom položaju u predtercijarnom obrazovanju Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali“ 2014.-2020.

Za financiranje Projekta osiguran je ukupan iznos od 31.711.260,00 kuna, od čega bespovratna sredstva iznose 20.000.000,00 kuna, a sredstava iz proračuna Grada Zagreba iznose 11.711.260,00 kuna.

http://pomocniciunastavi.com/

U sklopu Projekta su učenici su s ciljem iskazivanja važnosti jednakog obrazovanja za sve, izradili likovne plakate na temu „Pruži mi ruku – inkluzija u mojoj školi“, koji će biti korišteni u izradi roll-up Projekta te predstavljeni široj lokalnoj zajednici.

http://pomocniciunastavi.com/izbor-za-najbolji-plakat-poster/

Učenici s teškoćama u razvoju sudjelovati će u glazbeno-scenskom dijelu programa Festivala jednakih mogućnosti  gdje će nastupati zajedno sa svim ostalim učenicima.
Festival jednakih mogućnosti je tradicionalna međunarodna manifestacija urbane kulture čiji program izvode osobe s invaliditetom, s drugim glazbeno-scenskim i likovnim umjetnicima šireći poruku jednakosti.

Više o festivalu možete saznati na internetskoj stranici Festivala http://fm.dti.hr/


Osnovna škola Miroslava Krleže Zagreb