2015-02-19 22:15:32

SVETOM MISOM NA PEPELNICU ZAPOČELI SMO KORIZMU

 

 

 

 

Pod opširnije vidjeti tekst patera Ivana Crnkovića

SVETOM MISOM U CRKVI SV. FRANJE ASIŠKOG ZAPOČELI SMO KORIZMU

U srijedu, 18. veljače 2015, koju nazivamo i Čista srijeda ili Pepelnica jer njome započinje korizma, vjeroučenici naše škole zajedno sa svojim razrednicima sudjelovali u slavlju svete mise u crkvi sv. Franje na Kaptolu. Uz svetu misu bio je i obred pepeljenja. Vjeroučenici od petog do osmog razreda čitali su misna čitanja, a učenici trećih razreda u ime cijele škole izrekli su molitvu vjernika. Sv. misu je predvodio fra Petar Cvekan i u prigodnoj propovijedi kroz primjere iz života potakao učenike na vjernost Isusu Kristu te na poslušnost svima koji im žele dobro: roditeljima, učiteljima.

            Na Pepelnicu Crkva započinje svoju pripravu za Uskrs, koja traje četrdeset dana. Time se podsjeća na četrdeset dana koje je Isus proveo nakon svoga krštenja u pustinji, gdje ga je iskušao đavao. Obred pepeljenja obavlja se na Pepelnicu za vrijeme mise nakon evanđelja. Svećenik najprije blagoslivlja pepeo, a zatim ga stavlja vjernicima na glavu i pritom govori: "Obratite se i vjerujte evanđelju!", ili: "Spomeni se čovječe da si prah i da se u prah vraćaš." Pepeo je znak pokore i obraćenja. Pepeo nas podsjeća na prolaznost života i na to da ne smijemo prionuti uz dobra ovoga svijeta kao da bi ta dobra davala smisao ljudskom životu.

Često se pitamo što je najvažnije činiti u svetom korizmenom vremenu. Za kršćane korizma je vrijeme pokore kad sami sebe ispituju koliko su se zaista obratili i prionuli uz Krista. U to vrijem Crkva nas poziva na zajedničku pokoru: intenzivnije posvećivanje molitvi, vršenje djela pobožnosti i ljubavi, odricanje, vjernije izvršavanje vlastitih obaveza. Isus je rekao da se najveći kršćanski zakon ostvaruje u ljubavi prema Bogu i bližnjemu. Iz toga zakona treba izvirati naše svako vjerničko djelovanje. U korizmi bismo posebnu brigu trebali posvećivati onima koji su u najvećim potrebama, koji su u poteškoćama, koji nemaju topli dom, koji nemaju obiteljskog doma... Od vjeroučenika posebno se u vrijeme korizme očekuje sazrijevanje u vjeri. To se ostvaruje kroz dobrotu, poslušnost, radost u izvršavanju svakodnevnih obaveza, u poštovanju svojih prijatelja i učitelja, u redovitom sudjelovanju u nedjeljnom misnom slavlju, pristupanju sakramentu ispovijedi te u pobožnostima, osobito molitvi križnog puta.

Neka nam Gospodin udijeli obilje svojih darova u svetom korizmenom vremenu!

fra Ivan Crnković, vjeroučitelj 

     

Osnovna škola Miroslava Krleže Zagreb